Πέμπτη 24 Αυγούστου 2023

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο άλμα εις μήκος ο Μίλτος Τεντόγλου

Ο κορυφαίος Ελληνας αθλητής ανεβαίνει για άλλη μια φορά στο βάθρο στο άλμα εις μήκος, κατακτώντας το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου. Στην 6η του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου «απογειώθηκε» στα 8,52μ. κατακτώντας την 1η θέση.

Στην 1η του προσπάθεια ο Ολυμπιονίκης Μίλτος Τεντόγλου είχε κάνει άλμα στα 8,50μ. Ακυρη ήταν η δεύτερη προσπάθειά του. Στην 3η του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα στα 8,39μ. ενώ άκυρη ήταν και η τέταρτη προσπάθειά του. Στην 5η του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα στα 8,30μ.

Σημειώνεται πως ο Τεντόγλου πήρε την πρόκριση στον τελικό με την 3η καλύτερη επίδοση (8,25 μ.) και αφού χρειάστηκε να κάνει και τα τρία άλματα. Ο Ολυμπιονίκης μας είχε χαρακτηρίσει σε δηλώσεις του «δύσκολο αγώνα τον προκριματικό, αλλά ακόμη δυσκολότερο τον τελικό».