Σάββατο 29 Ιουνίου 2013

Τετραπλό αργυρό για την Κύπρο μέσα στην Τουρκία!

Με τον εντυπωσιακό χρόνο 44.79, με το οποίο συνέτριψαν το Παγκύπριο ρεκόρ, η ομάδα 4x100μ. της Κύπρου, που αποτελείται από τις Σκεύη Ανδρέου, Ραμόνα Παπαϊωάννου, Δήμητρα Κυριακίδου και Ελένη Αρτυματά, κατέκτησε το βράδυ της Παρασκευής (28/06) το αργυρό μετάλλιο στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες στη Μερσίνα.

Όπως μεταδίδει ο απεσταλμένος της ΕΑΚ Ηρόδοτος Μιλτιάδους, το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 45.40 και κρατούσε από τον Ιούνιο του 2005 και τους ΑΜΚΕ στην Ανδόρα, με τις Μενελάου, Χατζηθεωρή, Γρηγορίου και Αρτυματά. Οκτώ χρόνια μετά, η Αρτυματά διατήρησε το όνομα της στον πίνακα των ρεκόρ, πετυχαίνοντας μαζί με τις Παπαϊωάννου, Κυριακίδου και Ανδρέου να ρίξουν το Παγκύπριο κατά 0.61 του δευτερολέπτου.
Το αργυρό της ομάδας 4x100μ. είναι το έβδομο της Κύπρου στους φετινούς Μεσογειακούς και τέταρτο στον στίβο. Οι νικήτριες από την Ιταλία έκαναν χρόνο 44.66, ενώ το χάλκινο πήγε στην Ελλάδα με χρόνο 45.12.
Μεγάλος ήταν ο ενθουσιασμός από τις τέσσερις σπρίντερ στη μικτή ζώνη, οι οποίες τυλίχτηκαν με την κυπριακή σημαία και πανηγύρισαν με τον προπονητή τους και στους ανθρώπους της αποστολής που ήταν παρών.
«Το είπαμε από πριν ότι αν κάναμε καλές αλλαγές, θα έβγαινε το μετάλλιο και αυτό έγινε. Φτάνει να κάναμε τις σωστές αλλαγές», είπε μετά την κούρσα η Ελένη Αρτυματά, ενώ η Δήμητρα Κυριακίδου στάθηκε στο ρεκόρ: «Καταφέραμε χωρίς να κάνουμε πολύ προπόνηση στις αλλαγές, να κάνουμε νέο Παγκύπριο ρεκόρ».
Η Σκεύη Ανδρέου είπε ότι «ήταν το καλύτερο που μπορούσαμε να καταφέρουμε και αν προπονηθούμε πιο πολύ, μπορούμε για ακόμη καλύτερα», ενώ η Ραμόνα Παπαϊωάννου μίλησε για το μέλλον, λέγοντας πως «είμαστε η καλύτερη ομάδα και με καλές αλλαγές, η ομάδα αυτή μπορεί να πάει πολύ ψηλά».
Εξάλλου, στην 9η θέση του τελικού του τριπλούν σε σύνολο δέκα αθλητριών τερμάτισε η Ελευθερία Χριστοφή. Η 27χρονη αθλήτρια στις τρεις προσπάθειες που έκανε είχε καλύτερο άλμα στα 12.91μ., έτσι δεν πέρασε στην τελική οκτάδα για τα υπόλοιπα τρία άλματα. Η Ελευθερία είχε κατά σειρά 12.15μ., 12.10μ. και 12.92μ. στις τρεις προσπάθειες.
Ο Νίκανδρος Στυλιανού έμεινε στην τελευταία θέση του επί κοντώ, αφού έκανε τρεις άκυρες με τον πήχη στο 5.10μ. Ο Κύπριος αθλητής, που προερχόταν από το 5.40μ. της περασμένης εβδομάδας στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ομάδων που αποτελούσε ατομική επίδοση, δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» τον πήχη στο χαμηλό 5.10μ. και έμεινε εκτός συνέχειας. Το χάλκινο μετάλλιο, που κατέληξε στον Ιταλό Τζιόρτζιο Πιαντέλα, κρίθηκε μόλις στα 5.50μ. Το αργυρό πήγε στον Γάλλο Κέβιν Μενάλντο (5.60μ.) και το χρυσό στον Ιταλό Τζιουζέπε Τζιπιλίσο (5.70μ.).
Δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί τους αντιπάλους του στον τελικό της σφυροβολίας ο Κωνσταντίνος Σταθελάκος, ο οποίος κατατάγηκε στην 7η και τελευταία θέση του τελικού με καλύτερη βολή στα 67.26μ. Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στον τελικό είχαν όλοι βολές πάνω από 71μ., με τον Αιγύπτιο Μουσταφά Ελ Γκαμάλ να κερδίζει το χρυσό με 76.68μ. Το αργυρό πήγε στον συμπατριώτη του Χασάν Αμπντελγκαβάντ με 74.96μ. και το χάλκινο στον Ιταλό Νίκολα Βιτσιόνι με 74.86μ.

Την πρόκριση του στον τελικό της κατηγορίας Κ1 στα 200μ. του κανό σπριντ πήρε το απόγευμα της Παρασκευής (28/06) ο Ανδρέας Διαμαντής. Αρχικά στον ημιτελικό πήρε την 4η θέση στην 1η σειρά με χρόνο 43.372, μόλις 0.666 δεύτερα πίσω από τον νικητή της σειράς. Στη συνέχεια στον β΄ επαναληπτικό αγώνα, ο Διαμαντής τερμάτισε 2ος με χρόνο 48.878, με 0.324 πίσω από τον νικητή. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 9:20 το πρωί του Σαββάτου στα Άδανα.