Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Κυπελλούχος ο Δικέφαλος του Βορρά. Νίκησε την ΑΕΚ με 0-2

φώτο από το  PAOK FC / ΠΑΕ ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου και να πανηγυρίσει τον 5ο του τίτλο στο θεσμό.

Σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν γιορτή του αθλητισμού σε καμία περίπτωση (εκατοντάδες κροτίδες και βεγγαλικά έπεσαν πριν κατά τη διάρκεια και στο τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πανάξια την ΑΕΚ καθώς όταν η Ένωση αποφάσισε να παίξει ποδόσφαιρο ήταν ήδη πολύ αργά...

Ο ΠΑΟΚ μπορούσε να καθαρίσει στο πρώτο ημίχρονο όταν έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες κι ένα πέναλτι με τον Πρίγιοβιτς! Τελικά οι ασπρόμαυροι λυτρώθηκαν στο 65' με το απίθανο φάουλ του Βιεϊρίνια, ενώ στο 80' ο Μαουρίτσιο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ και βλακωδώς ο Βράνιες πήγε και δέχθηκε 2η κίτρινη για διαμαρτυρία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πίεσε, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Αραούχο στο 89' για να στείλει το ματς στην παράταση και στο 92' ο τρομερός Πρίγιοβιτς σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Πέλκα που πέτυχε το 2-0.