Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014

ΑΠΟΕΛ - ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ 0-4. Έδωσε ρεσιτάλο Μέσι με τρία γκολ

Στην ανωτερότητα της Μπαρσελόνα υπέκυψε απόψε ο ΑΠΟΕΛ χάνοντας στο ΓΣΠ με 4-0, με χατ τρικ του Μέσι, που πλέον είναι μόνος πρώτος στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ του Τσάμπιονς Λιγκ.
Το άλλο γκολ των φιλοξενούμενων, που ήταν και το πρώτο της αναμέτρησης, σημείωσε ο Σουάρες.

Παρά την ήττα , ο ΑΠΟΕΛ διατηρεί τις ελπίδες του για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Κι αυτό διότι στο άλλο αποψινό παιχνίδι, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε εντός έδρας τον Άγιαξ με 3-1 και πλέον, οι γαλαζοκίτρινοι με νίκη την τελευταία αγωνιστική (10 Δεκεμβρίου) μέσα στην Ολλανδία, θα τερματίσουν τρίτοι.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές. Στο 70' αποβλήθηκε ο Ραφίνια και στο 84' τον ακολούθησε ο Αμορίν.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Μπαρσελόνα, που είχε τις ευκαιρίες και τα γκολ.
Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε μεν με σφικτή άμυνα να κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Πάρντο, αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα όταν είχε κατοχή με αποτέλεσμα να δίνει νέες ευκαιρίες στους «μπλαουγράνα» να οργανώσουν επιθέσεις.
Και αφού οι Καταλανοί με την ποιότητα και την εμπειρία τους έβρισκαν τον τρόπο να γίνονται απειλητικοί, δεν άργησαν, μοιραία για τους γαλαζοκίτρινους, να φτάσουν και στα γκολ.
Το 1-0 ήρθε λοιπόν στο 27ο λεπτό όταν ο Σουάρες δέχθηκε ωραία μπαλιά από τον Άλμπα, με εξαιρετική κίνηση απέφυγε τον Αμορίν και πριν προλάβει να τον κλείσει ο Καρλάο, πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο.
Η Μπαρσελόνα πέτυχε 11 λεπτά αργότερα και δεύτερο γκολ με δράστη τον Λιονέλ Μέσι, έχοντας και ιστορική σημασία, καθώς με αυτό ο Αργεντινός σούπερσταρ ανέβηκε στην πρώτη θέση των σκόρερ διαχρονικά στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπήκε αποφασισμένη για το τρίτο γκολ, που θα «σκότωνε» το παιχνίδι και το κατάφερε στο 58ο λεπτό πάλι με τον Μέσι.
Στο 64' ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι με ένα μακρινό, αλλά άστοχο, σουτ από τον Σέρζιο, όμως στο επόμενο λεπτό άγγιξε το γκολ όταν ο Ντε Βινσέντι επιχείρησε γυριστό σουτ, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδειξε την κλάση του και απέκρουσε την μπάλα με το ένα χέρι.
Φτάνοντας στο 70', άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς ο Ραφίνια αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την Μπαρσελόνα με 10 παίκτες. Από το 84ο λεπτό όμως συνέχισε με 10 παίκτες και ο ΑΠΟΕΛ, λόγω αποβολής επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αμορίν, ο οποίος θα χάσει τον «τελικό» με τον Άγιαξ.
Στο 87' ο Μέσι, μετά το ρεκόρ των γκολ, έφτασε σε ακόμη ένα χατ τρικ στην καριέρα του, διαμορφώνοντας το 0-4.
ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρζιο, Αμορίν, Καρλάο, Αντωνιάδης, Γκόμες, Βινίσιους (74' Τζιμπούρ), Μοράις, Αλωνεύτης (46' Εφραίμ), Μαντούκα (62' Ντε Βινσέντι), Σέρινταν.
Μπαρσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Μπάρτρα, Πικέ, Άλμπα (62' Αντριάνο), Ράκιτιτς (62' Τσάβι), Μασεράνο, Ραφίνια, Σουάρες (76' Μπουσκέτς), Μέσι, Πέδρο.
Σκόρερ: 27' Σουάρες, 38', 58', 87' Μέσι
Κίτρινες: Καρλάο / Άλβες
Αποβολές: Αμορίν (2η κίτρινη) / Ραφίνια (2η κίτρινη)
Live...
1' Έναρξη παιχνιδιού με τους παίκτες της Μπαρσελόνα στην πρώτη επίθεση.
3' Σουτ από τον Μέσι, πάνω στον Πάρντο που έδιωξε την μπάλα με τα πόδια.
14' Κεφαλιά από τον Ράκιτιτς, ο Πάρντο μάζεψε εύκολα την μπάλα.
17' Σουτ από τον Σουάρες, σε ετοιμότητα ο Πάρντο απέκρουσε την μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια την μάζεψε.
20' Δυνατό σουτ από τον Άλβες, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε απελπιστικά έξω.
23' Ωραία μπαλιά από τον Μέσι και κοντινό σουτ στην κίνηση από τον Άλμπα, με το δεξί πόδι που δεν είναι το καλό του, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
27' Γκολ για την Μπαρσελόνα. Ο Σουάρες δέχθηκε ωραία μπαλιά από τον Άλμπα, με εξαιρετική κίνηση απέφυγε τον Αμορίν και πριν προλάβει να τον κλείσει ο Καρλάο, πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο για το 0-1.
30' Κίτρινη κάρτα στον Καρλάο.
33' Κίτρινη κάρτα στον Άλβες.
35' Κίτρινη κάρτα στον Ραφίνια.
36' Σουτ από τον Ράκιτιτς, ο Αντωνιάδης έπεσε έγκαιρα και έβαλε την κόντρα για να διώξει σε κόρνερ.
38' Γκολ για την Μπαρσελόνα. Μετά από ωραίες εναλλαγές της μπάλας, τελικός αποδέκτης ο Ραφίνια που σούταρε, αλλά ο Μέσι από κοντά έβαλε την κόντρα και σκόραρε.
43' Σουτ από τον Σουάρες, άστοχο.
45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
Ημίχρονο και στη Γαλλία, με την Παρί να προηγείται του Άγιαξ με 1-0, χάρις σε γκολ του Καβάνι στο 33ο λεπτό. Αποτέλεσμα που εξυπηρετεί τους σκοπούς του ΑΠΟΕΛ, που με διπλό στην Ολλανδία την τελευταία αγωνιστική θα πάρει την τρίτη θέση και το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, με μια αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ πήρε τη θέση του Αλωνεύτη.
52' Σουτ από τον Πέδρο, η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.
53' Κίτρινη κάρτα στον Αμορίν.
58' Γκολ για την Μπαρσελόνα. Ο Μέσι δέχθηκε ωραία κάθετη μπαλιά και με άψογο πλασέ βρήκε για δεύτερη φορά απόψε δίχτυα.
62' Διπλή αλλαγή για την Μπαρσελόνα. Έξω οι Ράκιτις και Άλμπα, μέσα οι Τσάβι και Αντριάνο.
62' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Μαντούκα, μέσα ο Ντε Βινσέντι.
64' Μακρινό σουτ από τον Σέρζιο, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
65' Γυριστό σουτ από τον Ντε Βινσέντι, ο Τερ Στέγκεν σε ετοιμότητα απέκρουσε με το ένα χέρι την μπάλα.
Στο 67' ο Άγιαξ ισοφαρίζει την Παρί σε 1-1.
70' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Ραφίνια. Με 10 παίκτες πλέον η Μπαρσελόνα.
74' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Βινίσιους, μέσα ο Τζιμπούρ.
76' Αλλαγή για την Μπαρσελόνα. Έξω ο Σουάρες, μέσα ο Μπουσκέτς.
84' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Αμορίν. Με δέκα πλέον και ο ΑΠΟΕΛ.
87' Γκολ για την Μπαρσελόνα. Ο Πέδρο σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μέσι και ο Αργεντινός με πλασέ δεν λάθεψε φτάνοντας στο χατ τρικ.
90+2' Λήξη παιχνιδιού.