Παρασκευή 26 Αυγούστου 2016

ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στους Ομίλους του Europa League

Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός πήραν χθες βράδυ το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Europa League και θα βρεθούν το μεσημέρι στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στο Μονακό.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός απέφυγε το έμφραγμα καθώς προκρίθηκε στην παράταση εις βάρος της πορτογαλικής Αρούκα, την οποία είχε κερδίσει εκτός έδρας με 1-0. Χθες βράδυ, ένας προβληματικός Ολυμπιακός, δέχθηκε γκολ στο 80` από τον Γκέγκε, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση και οι “ερυθρόλευκο騔 να βρεθούν προ του φάσματος του αποκλεισμού.

Στην παράταση όμως, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και με τον Ντομίνγκες ισοφάρισε στο 94` και ο Ιντέγιε έκανε το 2-1 και σφραγίζοντας την πρόκριση.

Νωρίτερα, την πρόκριση με 2η νίκη εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ που κέρδισε στην Τούμπα την Ντιναμό Τιφλίδας με 2-0. Γκάρι Ροντρίγκες μόλις στο 5` και Γιώργος Τζαβέλλας στα 45` τα γκολ του "δικεφάλου του βορρά". Ένα λεπτό νωρίτερα, δηλαδή στο 44`, ο Τζάλμα Κάμπος έχασε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ.

Στον πρώτο χρονικά χθεσινοβραδινό αγώνα με ελληνικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στη Δανία με την Μπρόντμπι και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-0 στη Λεωφόρο πήρε την πρόκριση για τους Ομίλους του Europa League. Οι Δανοί προηγήθηκαν με τον Χάρι Μουκτάρ στο 35` και οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με τον Ιβάν Ιβάνοφ στο 65`.

Στη σημερινή κλήρωση, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο Α` γκρουπ δυναμικότητας, ο ΠΑΟΚ στο Β` και ο Παναθηναϊκός στο Δ` γκρουπ.

Αναλυτικά, οι ομάδες που θα βρεθούν στην κληρωτίδα και τα γκρουπ δυναμικότητας έχουν ως ακολούθως: